گزارش مجمع سالانه اتحادیه افغان های مقیم آنتریو

اندیشه نو

گزارشگر: ثنا نیکپی

گزارش مجمع سالانه اتحادیه افغان های مقیم آنتاریو

دوم دسمبر 2012 مجمع سالانه اتحادیه افغان های مقیم آنتاریو در تالار عمارت سابقه این اتحادیه واقع در شهر اتوبیکوک دایر شد.
بعد از تلاوت آیتی از قران شریف ، داکتر حسین دانشور رییس اتحادیه با سخنرانی مختصر اظهار داشت که : «اتحادیه طوفان بزرگی را پشت سر گذاشت.» ولی او این توفان را تعریف نکرد. به همگان هویدا است که اتحادیه افغان های مقیم آنتاریو مدتی در بحران تجرید از اجتماع قرار داشت و در این اواخر از کمک های دولت کانادا نیز محروم شده بود.
آقای دانشور ضمن صحبتش افزود: «د ځان ځانی توب څخه باید استفاده ونکړو از هر مذهب و در هر سن و سالی که هستیم از بدبینی باید کار نگیریم زیرا دین ما دور از اندیشه های مکتب های سیاسی باشد.»، « هیڅوک یو د بل سره تعصب ونلری».
به باور من برعکس «جهاد»، حکومت اسلامی، جادادن دین در قانون اساسی، حتی خلافت اسلامی در گذشته ها جز سیاست نمی تواند چیزی دیگری باشد.
سپس آقای انجنیر صدیقی منشی اتحادیه از داکتر دانشور و دوره های کاری ریاست وی قدردانی کرده او را (شیخ کبیر) خواند. نمیدانم لقب شیخ کبیر به یک اتحادیه اجتماعی تا چه اندازه بجاست، ولی بی مورد نیست اگر گفته شود که اتحادیه افغان های مقیم آنتاریو بیشتر مصروف کار دینی بود تا کار های اجتماعی.
آقای انجنیر نجیب سه اصل کار اتحادیه را مهم و حیاتی توصیف کرده بیان داشت که اول در جلسات صحبت های ما هیچوقت از جوکات عدول نکرده است. دوم، هرکس توانسته ابراز نظر نماید، و سوم، در ختم مباحثات هم باهم صمیمی بوده ایم. بعدا آقای نجیب عدم اجراات طرح های اتحادیه را کمبود کدر دانست. او «حل بحران» اتحادیه را یکی از دستاورد کیفی خواند.
انجنیر نجیب از تشکیل کمیته بیست نفری سخن گفت که در ماه می ایجاد گردیده و با شورای اجرایی همکاری می کند.
دوست محمد یار مسوول کمیته مالی و سپانسرشیپ که دو بخش مهم جنجالی اتحادیه را بدوش دارد، در باره استرداد کیس های مهاجرین افغان معلومات مفید را ارائه کرد در بخش مالی در مورد قرضداری اتحادیه سخن گفت و قرضداری این اتحادیه را مبلغ 420 هزار دالر گزارش داد. او افزود که به تعداد 2800 نفر تنها از قندهار سپانسر شده است.
انجنبر اکبر بیات، در مورد تاریخچه اتحادیه به حاضرین معلومات داده گفت: «اتحادیه در سال 1982 بخاطر مقاومت علیه تجاوز اتحاد شوروی بوجود آمد.»، «تا حال 35 هزار افغان توسط این اتحادیه سپانسر شده است.» آقای بیات جهات اساسی کار اتحادیه را در در سه عرصه تقسیمبندی کرد که عبارت اند از:
1.مقاومت در مقابل روس ها،
2.سپانسرشپ،
3.حراست از فرهنگ
آقای بیات یگانه و شاید اولین کس باشد که از اشتباهات انفرادی و گروهی در اتحادیه سخن گفت ولی از جزییات اشتباهات خودداری کرد.
در بخش دوم اجلاس، آقای داکتر دانشور از امان الله علومی خواست تا رییس جدید اتحادیه را معرفی کند.
آقای علومی ضمن صحبت مختصر ، محمود باهر فرملی را به صفت رییس دوره موقت یک ساله معرفی کرد که با رای گیری اعضای اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.
محمود باهر فرملی مطابق اساسنامه به اعضای اتحادیه سوگند یاد کرده و در اولین حرف هایش همکاری نزدیک خود را با رسانه ها اعلان کرد. ولی افزود «بریده از قوم، بریده از مذهب، پیشنهاد می کنم که در هر سه ماه یک بار جلسه ومسوولین رسانه ها را دعوت خواهم کرد.» سپس او اعضای شورای اجرایی موقت، اعضای کمیته انتخابات، کمیته نظارت و مشاوران رییس اتحادیه را به شرح ذیل معرفی کرد:
1.اعضای شورای موقت:
اعضای سابقه: وافی هادی، عبدالقدیر حسینی، نجیب الله صدیقی، دوست محمد یار، محمد اکبر بیات، احمد شاه زمانی و انجنیر حلیم امینی.
اعضای جدید: سهیلا عاجز، جولیا زاهدی، سید مقصود سمر، جمال پوپل، سید نسیم زیوری وسخی شریف،
2.کمیته تدارک انتخابات:
بصیر محسنی، غوث عندلیب، امان الله علومی، فاروق حفیظی و حاجی شاولی.
3.هیات نظارت مالی
داکتر خوگیانی و اصیل جدی
4.مشاوران رییس موقت:
داکتر قادری، داکتر دانشور، داکتر سلطان بارکزی، عبدالرحمان مجددی، احمدشاه درانی، اسدالله محمود، حاجی سخی احمد، شیرجان، عابدی، یحیی واثق، استاد نیک آیین، صابر فرمند، صابر بی ریا، عبدالله عطا، گربدسنگ، عبدالغفور معروف.
در مجمع، وقت محدود در باره ابراز نظر در نظر گرفته شد بود. آقای یحیی واثق اولین کسی بود که در اظهاراتش از عدم اجرای اصول در کار اتحادیه سخن گفت و مدت کار رییس موقت را بسیار طولانی و غیر قانونی خواند. آقای واثق با انتفاد های شدیدش در موارد داخلی اتحادیه، از ساحه کار داخلی اتحادیه خارج نشد.
آخرین ابراز نظر از آقای عبدالغفور معروف بود که او در خطاب به حاضرین گفت که باید سمت پرستی و قومگرایی نکنند، ولی در اخیر صحبتش اظهار داشت که نهادی را بنام «لویه ننگرهار» اداره می کند. گویا سمت گرایی برای مردم ننگرهار روا است و دیگران حق ندارند.
سپس اینجانب ثنا نیکپی ناشر ماهنامه اندیشه نو پیشنهادات خود را در باره کار کمیته موقت در سه نکته بیان کردم. نکات مهم پیشنهادات من در باره تناقض در اساسنامه اتحادیه ، محدویت ها و انحصار در مورد عضویت و در مورد وظایف اتحادیه و تداخل کار آن با نهاد های دینی بود. چون در آن موقع نسبت قلت وقت نتوانستم نکات مورد نظرم را تشریح بیشتر کنم، بنابران لازم میدانم که آنرا ضمن همین گزارش به تفصیل بیان دارم.
تناقض، نقایص و تکرار اشتباهات در مجمع اتحادیه:
اولین نقص در کار اتحادیه این بود که مسولان از توفان، بحران و اشتباهات سخن به زبان آوردند، ولی هیچگاه نقایص و اشتباهات را برجسته نکردند، هیچکس به حیث ناقض و مسوول بحران معرفی نشد، برعکس از همه تقدیر به عمل آمد و توصیف از مسوولان زیاد بود.
نقص دیگر این بود که اصلاحات و بازسازی در حرف بود در عمل و به خصوص در تشکیل چهار ارگان شورای موقت که عبارت از شورا، مشاورن رییس، شعبه نظار و کمیته تدارک انتخابات باشد، هیچ نوع تغییرات دیده نمی شد، یا همان افراد سابقه و یا افراد جدید از همان قماش افزوده شده بودند. موجودیت دیگرا اندیشان و چهره های جدید تحول طلب در میان آنها دیده نمی شود.
تناقض انکار ناپذیر در این اجلاس این بود که رییس شورای موقت مطابق مواد اساسنامه کهنه سوگند یاد کرد. در حالیکه بجا آوردن سوگند مطابق اساسنامه کار رییس انتخابی است. طوریکه ملاحظه می شود در اساسنامه قبلی ، تعیین رییس موقت و شورای موقت پیشبینی نشده است ولی قرار اظهارات مسولان، وجیبه اساسی شورای موقت تغییر دادن اساسنامه وانمود می شد، رییس شورای موقت سوگند یاد کرد که : «همواره مدافع اساسنامه اتحادیه میباشد…» . پس رییس موقت حق ندارد اساسنامه را تغییر بدهد. زیرا او در اجرای همه مواد آن سوگند یاد کرده است. در نتیجه شورای موقت با تناقضات ذیل روبرو شده است:
1.تشکیل شورای موقت خارج از ساحه صلاحیت و مواد پیشبینی شده در اساسنامه بوده، مشروعیت قانونی ندارد.
2.همه اعضای رای دهنده اساسنامه اتحادیه را نقض کرده اند زیرا به نهاد و مقام های که در اساسنامه وجود ندارد، در چوکات اساسنامه ی که همه امور اتحادیه تنظیم میکند، رای داده اند.
3.در تحلیف نامه اتحادیه آمده است که : «اینجانب…… که مورد اعتماد شما عزیزان به حیث رییس اتحادیه افغان های مقیم انتاریو قرارگرفته ام…» در این تنها ار رییس اتحادیه نام برده شده، نه از رییس موقت. پس رییس موقت بی مورد سوگند یاد کرده است. در حالیکه این کار را بعد از ختم دوره موقت بعد از انتخابات عمومی همه اعضای اتحادیه انجام بایست میداد.
4. قرار حکم فقره 3/5 تعداد کمیته مشاوران پنج نفر تعیین شده ولی رییس شورای موقت تعداد مشاوران راد به … بالا برد و وعده
سپرد که افرادی دیگری را نیز معرفی خواهد کرد.
مطابق فقره های فصل ششم اساسنامه شورای اجراییه هییتی را تعیین می کند که مواد اساسنامه را بررسی کند. شورای اجرایی قبلی استعفا داد ولی شورای موقت این صلاحیت را ندارد.
به باور من اتحادیه افغان های مقیم آنتاریو وقتی به اتحادیه جامعه تبدیل می شود که نکات ذیل را رعایت کند:
1.تناقضات در اساسنامه اتحادیه را رفع شود: فکر می کنم اساسنامه موجود با متن انگلیسی آن که در دفاتر رسمی دولت کانادا راجستر شده، متفاوت است. زیرا این اساسنامه ناقض جدی حقوق و آزادی های فردی ، سیاسی و اجتماعی است که امکان ثبت آن از دید قانونی امکان ندارد. رویهمرفته ، این اساسنامه در زندگی جامعه افغان تطبیق شده و مردم از اصل آن که راجستر شده آگاهی ندارند. اگر چنین باشد، دو تخلف بزرگ در اساسنامه و اجرای آن بوقوع پیوسته است. اول تطبیق اساسنامه یی که 30 سال استبداد را بالای یک کمونیتی که در یک جامعه مدنی زندگی دارند، روا داشته و دوم اینکه تقلب بزرگ میان مردم و جامعه مدنی و استفاده از حقوق آنها وجود داشته است.
2.در باره انحصار رهبری اتحادیه: اگر اتحادیه را مانند یک بزنس در نظر بگیریم، واضح است که موسسان آن حق دارند، اداره و رهبری آنر مطابق پالیسی گروهی شان شکل دهند. هرگاه اتحادیه را به مثابه

یک نهاد اجتماعی تصور کنیم که نمایندگی جامعه را در دولت و نهاد های دیگر در اختیار داشته باشد، در آنصورت به اعتبار و رای مردم ضرورت دارد.
اتحادیه اقغان های مقیم آنتاریو همواره یک عامل تشنج و تناقض میان اقشار، اقوام، اصناف و گروه های موجود در جامعه بوده و رهبری آن در انحصار یک گروه خاص قرار داشته که این خصوصیت مهمترین علت بحران و تناقض در کار اتحادیه بوده است.
3.تداخل کار اتحادیه با نهاد های دینی: گزارشات نشر شده در اندیشه نو نشان میدهد که فعالیت های اتحادیه اکثراباکار نهاد دینی در تداخل قرار می گیرد. اتحادیه یک نهاد کاملا اجتماعی است که باید به مشکلات اجتماعی جامعه مشغول باشد. ما مشکلات زیاد در ساحه فرهنگ، زبان، حفظ و حراست از عنعنه های پسندیده، مشکلات جوانان، اطفال، مسایل جرایم، مشکل زنان و ده ها مشکل دیگر داریم.
4.از شیوه های قهر آمیز درکار اتحادیه جلوگیری شود: اشتراک من در آخرین اجلاس سالانه اتحادیه مرا متوجه ساخت که هنوز لحن و لهجه های سخنرانان نسبت به شنونده ها قهرآمیز بوده و با تهدید ها و تکفیر های غیر مستقیم اتکاد دارد.
این تهدید ها در دو نوع تکفیر (مسلمانی) و (افغانی) پیچانیده می شود تا دیگراندیشان را در تهدید نگهدارند. اتحادیه حق ندارد که خود را اجاره دار (افغان بودن) قلمداد کند و دیگران را به جرم عدم رعایت (افغان نبودن) از دیدگاه خود شان تهدید، محروم یا تکفیر کند. این روش در شرایط حساس افغانستان نتیجه برعکس را میدهد. اتحادیه معتقد است که افغانیت یعنی محو هویت قومی، زبانی و غیره.
همچنان رهبری اتحادیه حق ندارد که دست به تفتیش عقاید که میراث شوم قرن 14 است بزند. افغان های عیسوی، یهودی ، هندو و اتائیست هم حق دارند که عضو اتحادیه باشند.
5.تقلب نمایندگی و نومنکلاتوری ساختن: اتحادیه بخاطر حفظ انحصار اداره این نهاد، همواره کوشیده است که نماینده های اقوام، مذاهب، اقشار و طبقات و اصناف جامعه را به میل و رغبت خود شان از افرادی تکمیل نمایند که آنها نتوانند نماینده اقشار و گروه های اجتماعی شان باشند. این کار اتحادیه را از اقشار و صفوف جامعه دور ساخته و احساس عقده و نفرت را در مقابل آن تحریک کرده است.
6.نشر گزارش مالی به رسانه ها: اتحادیه مبلغ ملیون ها دالر کمک های دولت کانادا و نهای های خیریه و کمک کننده را بدست آورده که مصارف آن شفاف نیست. هرگاه این میلیون ها دالر کمک به به جامعه، در راه درست مصرف شده باشد، پس تاخیر حسابدهی در چیست؟ مردم حق دارند که نسبت به این موضوع مشکوک باشند.
7.گزارش سپانسر شده ها: در باره افراد سپانسر شده گزارش دقیق در دسترس جامعه نیست. کسی می گویند که اکثریت قاطع سپانسر شده از یک ولایت افغانستان یعنی قندهار هستند. چنانچه آقای دوست در گزارش امروزی شان گفتند که 2800 نفر از قندهار وارد کانادا خواهند شد.
من در این زمینه هیچ اعتراض نداشتم اگر نام اتحادیه را اتحادیه (قندهاری های آنتاریو) میگداشتند. برعکس از وی حمایت می کردم، زیرا قندهار یکی از ولایات کشور ماست.اتحادیه باید این مساله را علنی سازد.
8.تقبیح اشتباهات گذشته و افشای آن: قرار آواز ها و وتبصره ها شماری از کامندان اتحادیه که به اخذ معاشات مظاعف و مصرف غیر شفاف متهم بوده اند، و بلاخره موجب قطع کمک های مالی دولت شده اند، اکنون عضویت اتحادیه را بدون حسابدهی ترک کرده اند.
رهبری جدید اتحادیه باید نواقص، اشتباهات و تخلفات را برملا، متخلفان را مجازات علنی کنند.
متاسفانه گرداننده های اتحادیه یکدیگر تقدیر می کنند، از قهرمانی و خدمتگذاری و فداکاری حرف می زنند. از بحران سخن می کویند علت های بحران را مخفی می سازند.
9.توسعه پایه های اجتماعی ، مسلکی و علمی: سیاست نومنکلاتوری در نمایندگی مردم، انحصارگری، تداخل و تناقض در کار ، اتحادیه را از داشتن گروه کاری، مسلکی و علمی محروم ساخته است.
پایه های اجتماعی اتحادیه مردسالارانه، حاکمیت کهنسالان و کهنه فکران است.
اتحادیه وقتی می تواند به اتحادیه همه مردم تبدیل شود، که زنان، جوانان و افراد تحصیلکرده با دیدگاه مختلف در آن جذب شود.
هرگاه افراد و گروه های آزاد اندیش ، دیگراندیش و ترقیخواه بدون رعایت نکات فوق با اتحادیه داخل معامله شود، نه تنها مشکل اتحادیه را حل نمی کند، بل نواقص و تناقضات در کار اتحادیه تشدید خواهند کرد.
تنها تغییر اساسنامه نمی تواند تحولات لازم را به میان آورد، مگر آنکه در شیوه کار و عملکرد آن تحولات جدی رونما نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *