ملاقات با صدیق عابدی دایرکتر و سناریو نویس فلم (مردی در آرزوی زن پنجم)

یار
ملاقات با صدیق عابدی
دایرکتر و سناریو نویس فلم
(مردی در آرزوی زن پنجم)

در این اواخر فلم جدید افغانی (مردی در آرزوی زن پنجم) زبانزد مردم و به موضوع مهم رسانه ها در افغانستان و جهان تبدیل شده است.

روزنامه (آرمان ملی) در شماره 232 ، 19 فبروری 2013 خود می نویسد: «فلم (در آرزوی زن پنجم) از ساخته های صدیق عابدی دیروز ضمن نشستی که از سوی شماری از فرهنگیان برگزار شده بود، معرفی گردید.
فلم در آرزوی زن پنجم بخش هایی از زنده گی و فرهنگ افغانی را بازتاب می دهد که از محتوای بلند اجتماعی و امکانات خوب تخنیکی برخوردار است. این فلم ار سوی صدیق عابدی ساخته شده هزینه پولی آن از سوی دو تن از تجار ملی صبر الدین رحمانی و مراد حمیدی پرداخته شده است …
انجنیر لطیف احمدی یک تن از کارگردانان موفق سینمای افغانستان هنگام معرفی این فلم پاره یی از مشکلات فراه راه سینمای افغانستان را یادآور شده و از نهاد های مسئول منجمله وزارت اطلاعات د فرهنگ خواست تا در رفع آن کمک نماید. جوانشیر حیدری رییس اتحادیه سینماگران افغانستان فلم در آرزوی زن پنجم را فلمی خواند که محتوای بلند تخنیکی و اجتماعی دارد در افغانستان فلمبرداری شده و بیشترین نقش را در آن هنرمندان افغان ایفا نموده اند. این فلم در جمع سه هزار فلم دیگر کاندیدای یک فستیوال سینمایی در امریکا گردیده است.
قرار است فلم در آرزوی زن پنجم طی مراسم ویژه یی با شرکت شماری از هنرمندان سرشناس سینمای هالیوود و بالیوود و نخست وزیر هندوستان در هند به نمایش گذاشته شود.»
آژانس ریا نووستی در مسکو روسیه می نویسد: «فلم افغانی (مردی در آرزوی زن پنجم) در فستیوال جهانی فلم در بوستون امریکا شامل شد که از 12 تا 21 اپریل برگزار می شود. صدیق عابدی دایرکتر فلم به تلویزیون طلوع گفت که این فلم در جریان دو سال در ولایت های شمالی فاریاب، بلخ تهیه شده که خشونت با زنان در آن برجسته شده است.»
تلویزیون طلوع در سایت خود می نویسد: « … این فلم از میان 2500 فلم در فستیوال جهانی بوستون امریکا انتخاب شد تا در فیستیوال به نمایش گذاشته شود، همچنان در فستیوال های جهانی فلم فرانسه و آسترالیا نیز کاندید شده است.»
بازتاب فلم (مردی در آرزوی زن پنجم) در وبسایت ها، یوتوب و رسانه های الکترونیک گسترده است از جمله از تلویزیون طلوع، تلویزیون آریانا، تلویزیون تراته در ترکیه، تلویزیون دورداشم در دهلی ، تلویزیون صدای آشنا در واشنگتون، تلویزیون دولتی روسیه در مسکو و روزنامه های کشور های نامبرده
من (این قلم) با صدیق عابدی مصاحبه و ملاقات های داشته ام که با شخصیت هنری، فرهنگی و اجتماعی وی آشنا هستم.
امروز بیست و ششم اپریل 2013، در یک نشست خودمانی و شخصی در منزل من بخش از صحبت های من با صدیق عابدی در باره فلم جدید وی (مردی در آرزوی زن پنجم) بود.
صدیق عابدی به این باور است که بدون یک تحول مثبت و ارزنده فرهنگی ترقی و پیشرفت در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناممکن است. من که از عصر انحطاط فرهنگی و تعمیم ظلمت گرایی در زادگاه ام افغانستان رنج می برم، این مفکوره آقای عابدی به دلچسپی دنبال کردم و خواستم که بیشتر تشریح و استدلال شود.
عابدی می گوید در شرایط کنونی ظرفیت سازی فرهنگی بر کار سیاسی تقدم دارد و سیاست و اداره اقتصاد افغانستان از فقدان انکشاف ناموزون فرهنگ دچار تناقض و سردرگمی می باشد. صدیق عابدی در استدلال این تیزس هایش مثال میدهد که در سینمای افغانستان فرهنگ سرمایه گذاری بالای کار فرهنگی از طرف سرمایه داران وجود نداشت گویا ارزش و اعتماد بالای فرهنگ کم بود و کسی حاضر نبود که سرمایه اش را در عرصه های هنر اختصاص بدهد، این تناقض مربوط به سیاست نادرست است که رشد فرهنگ ، زبان و هنر را نمی خواهند. عابدی می افزاید : تهیه فلم (مردی در آرزوی زن پنجم) فرهنگ جدید را نمایان ساخت. سرمایه داران ملی ما صبر الدین رحمانی و مراد حمیدی پول هنگفتی را در این فلم سرمایه گذاری کردند. این کار باور آنها را در هنر سینما نشان میدهد که هنر هم از عرصه های مهم تجارت است.
هنر سینما نمی تواند بدون امکانات مادی و تخنیکی رشد کند .
موفقیت فلم (مردی در آرزوی زن پنجم) چند نکته تجلی دارد که بدون آن این موفقیت ناممکن بود. نکته اول پیام و هدف فلم است که تاریخ چند صد ساله را بیان می کند، دوم از حمایت بیدریغ سرمایه داران ملی برخوردار است و نکته سوم حمایت گسترده مردی است که صد ها هزار از اهالی در آن اشتراک کرده اند.
گرچه من (نویسنده) معلومات کافی در باره فلم جدید صدیق عابدی از رسانه با خود داشتم، باز هم خواستم از زبان خودش در باره این فلم بشنوم. دایرکتر فلم (مردی در آرزوی زن پنجم) علاوه کرد: «به تاریخ 14 اپریل در بوستون امریکا به نمایش گذاشته شد که جایگاه خوبی را در ذهن فلم سازان جهان به خود اختصاص داد و تاثیرات ارزنده را بجا گذاشت.»
پرسیدم که بعد از فستیوال فلم در بوستون امریکا فلم شما در کجا به نمایش گذاشته می شود، در تورنتو چطور؟ آقای عابدی گفت: این فلم در فستیوال های فلم آسترالیا، هندوستان، کوریا جنوبی، روسیه و ازبیکستان ثبت است که به زمان معین به نمایش گذاشته می شود.
آقای عابدی می گوید که : «قرار است از طرف وزارت فرهنگ افغانستان به فستیوال اسکار معرفی شود.»
از آقای عابدی پرسیدم که در ملاقات قبلی تان از حضور دیر پای تان در تورنتو و کار های اجتماعی و فرهنگی در این شهر حرف زده بودید و اما تورنتو را ترک کردید، حالا چطور به تورنتو باقی خواهید ماند یا باز هم سفرهای کاری و هنری را در پیش دارید؟ صدیق عابدی می گوید این بار حضورش در تورنتو طولانی تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *